| Navn | Camilla Lorentzen Nielsen (NI) |
| Stilling | Lærer |
| Fag | AP, Billedkunst, CAS (IB), Danish (IB), Spanish (IB), Spansk, Visual Arts (IB) |
| Telefon | |
| ni@stenhus-gym.dk |
1. Hvordan blev du interesseret i at arbejde på et gymnasium? Det var en veninde som havde brug for en at dele et turbo-spanskhold med på Det Fri Gymnasium og så fandt jeg ud af at jeg godt kan lide at undervise.
2. Hvad er din favoritdel ved at arbejde med gymnasieelever? Jeg elsker at stå til den frivillige aktivitetsmesse og se hvor mange klubber og aktiviteter på skolen, der er båret af elevernes initiativ og deltagelse, i mit fag CAS er jeg så heldig at kunne fejre mange af de aktiviteter, der er skabt af unge for unge og det er megafedt.
3. Hvad er din bedste ‘UPS’-oplevelse under en klasse? (Det pinligste du har gjort i en time) Det har jeg lykkeligt glemt 😉
4. Hvilke fag var du bedst til i skolen? Biologi og samfundsfag og den kunst jeg lavede som barn og ung kunne ret meget relateres til de to fag også.
5. Hvad er det bedste en elev har sagt til dig? Vores UNESCO ungeambassadør Sofie stod lige i torsdags og talte om unges mod på fremtiden på UNESCO-årsmødet på Christiansborg, hun sagde blandt andet ”Vi skal tales med ikke beskyttes”. Dette var i en UNESCO-kontekst, hvor handlemod og håb for fremtiden var på tapetet. Handlemod for fred, handlemod til at kommunikere på tværs af forskelligheder, handlemod til at påskønne og beskytte vores fælles natur. Der stod Sofie blandt 20 andre unge som nærmest samstemmende sagde ”Vi kan godt, stol på os, vi vil fællesskabet og vi kan holde til mere end I tror”. Det var en smuk og dejlig oplevelse for alle som var til stede i salen.
6. Hvilket skolefag tror du, du ville have været mest udfordret i, hvis du var elev i dag? Det ved jeg faktisk ikke, det fag hvor man mest bruger computer, jeg har det godt med håndskrevne noter og kruseduller og værktøj.
7. Hvad laver du gerne i din fritid uden for arbejdet på gymnasiet? Jeg er meget sammen med min datter og så holder jeg af at sejle og bare være udendørs.
8. Hvad er din yndlingsaktivitet? Jeg gør det slet ikke nok, men jeg kan godt lide at svømme.
9. Hvad hører du af musik? Alt muligt, selvfølgelig en del spansksproget, nok mere end de fleste
10. Hvad er din livret? Jeg kan godt lide lidt enkle ting, moden frugt og grønt og noget godt brød, så det har vi for det meste derhjemme
11. Har du et kælenavn? Ja. det har min søster givet mig da vi var børn, jeg hedder Mia, hvis I spørger hende. Mia betyder faktisk ‘min’ på spansk, så jeg må så være Hermana ,Mia for Christine.
12. Hvis du kunne tage tre ting med på en øde ø, hvad ville det så være? En god snittekniv, den nye bog af Christiane Vejlø Pinlige onkler – Og andet vi får brug for i en fremtid med AI, som jeg ikke har læst endnu, og en god sovepose.
13. Hvad er din guilty pleasure-serie eller film? Teater, jeg hulkegriner, græder, krummer tæer og traller med på alle ”Sort samvittigheds” forestillinger.
14. Hvad er dit hemmelige talent eller hobby, som dine kolleger/elever måske ikke kender til? Jeg er ret god til at save brænde og jeg slapper virkelig godt af med det.
15. Talent du ikke har, men som du ville ønske du havde? Jeg har intet talent for rengøring.
16. Hvad var dit karaktergennemsnit i gymnasiet? Jeg har ikke brugt det til ret meget, der er vist aldrig nogen, der har spurgt mig om det før, men jeg tror det var 7.8 eller 8,7 jeg er ikke helt sikker
17. Hvordan var du selv som elev? God til mange ting, men det afhang meget af om det var noget jeg var nysgerrig på.
18. Hvad er det bedste ved Stenhus? Det er alle vores forskelligheder, der er det allerbedste ved Stenhus Gymnasium og det er det jeg holder allermest af ved at arbejde her.
19. Hvis du skulle sige noget til den tidligere elev, du var? Så ville jeg sige det sammen, som jeg ville sige til så mange af vores elever i dag ”Du gør det godt!”















Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here', making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for 'lorem ipsum' will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).